Elektromagnetiske felt i biler: mer om helse- og sikkerhetsrisiko

Radiofrequencies in Cars

I min bloggpost 26.08.2024 la jeg ut en video av test av elektromagnetiske felt i personbil. Videoen var fra en TV-rapport i RTL i 2017, og viste hvordan hjernemålinger (EEG) kunne registrere forstyrrelser som økte i takt med hva som var på av elektronikk og sendere i bilen.

Her er noen flere interessante kilder om elektromagnetiske felt (EMF) i el- og fossil-biler:

  • EMF-Portal org – Electric car. Her finner du noen litt tilfeldige målinger som er gjort. Siden målingene er gjort i µT (mikroTesla), kan du sammenlikne dem direkte med  de føre-var-baserte anbefalingene i EUROPAEM-retningslinjene, som du finner i dokumentsamlingen på min blogg.
  • For den som virkelig vil gå i dybden, er dette stedet å fordype seg: Hybrid & Electric Cars: Electromagnetic Radiation RisksHer finner du sammendrag av en rekke forskeres forskningsartikler med advarsler, samt budskap fra produsenter og noen andre som hevder at farene er overdrevet.

Fra innledningen til dette nettstedet, som jeg anser som særlig solid, siterer jeg:

«Hybrid- og elbiler kan være kreftfremkallende siden de sender ut ekstremt lavfrekvente (ELF) elektromagnetiske felt (EMF). Nyere studier av EMF som sendes ut av disse bilene har hevdet enten at de utgjør en kreftrisiko for kjøretøyets passasjerer eller at de er trygge.
Dessverre har mye av forskningen som er utført på dette spørsmålet blitt industrifinansiert av selskaper med egeninteresser på den ene eller andre siden av saken, noe som gjør det vanskelig å vite hvilke studier som er troverdige.»

En rekke av studiene har funnet nivåer på strålingen som gjør at hvis man holder seg til forskningsfunnene og vil være føre-var, bør man nok dessverre regne el-biler og moderne fossil-biler med elektronikk og trådløst påslått som i WHOs fareklasse 2B, «mulig kreftfremkallende for mennesker».

Ja, også moderne bensin- og dieselbiler strutter av trådløse kilder i tillegg til at de også har en del lavfrekvente felt (ELF), om ikke så mye som el-bilene. Mot slutten av artiklene du finner på Hybrid & Electric Cars: Electromagnetic Radiation Risks. kommer dette budskapet fra Theodore P. Metsis, Ph.D., ingeniør innen elektro, mekanikk og miljø fra Athen, Hellas, som har tatt for seg at moderne konvensjonelle bensin- og dieseldrevne biler og funnet svært mange enheter som avgir EMF:

«EMF i en bil i bevegelse med bremser på + ABS-aktivering kan godt overstige 100 mG. Ved å legge til RF-stråling fra Bluetooth, Wi-Fi, mobiltelefonene til passasjerene, 4G-antennene langs de store veiene pluss radarene fra de bilene som er utstyrt med slike både foran og bak, til venstre og til høyre, vil de totale EMF og den radiofrekvente strålingen overskride alle grenser mennesker kan tolerere over lang tid.»

Han illustrerer dette med to bilder, det du har sett over, og det som kommer nedenfor. Begge finner du litt skarpere i fila som du kan laste ned HER.

Cars - The moving radar concept

 

Slik er det bare…

En god idé som et aller første skritt er derfor å slå av trådløst i bil, og setevarmen og aircondition. Også mobilen som du har med deg utenfra. En annen god idé er å lære seg mer… Seminaret på Litteraturhuset i Oslo den 7. november er en slik anledning.

 

Einar Flydal, den 28. august 2024

PDF-versjon: EFlydal-20240828-Elektromagnetiske-felt-i-biler-mer-.pdf